Kütahya Hisarcık Forklift Lastik Değişimi
Kütahya Hisarcık Forklift Lastik Değişimi

Kütahya Hisarcık Forklift Lastik Değişimi

 

Forklift Lastiğini Ne Zaman Değiştirmeliyiz?

 

İnsan gücünün yeterli olmadığı yerlerde en büyük desteği iş makinalarından alırız. Bugün, iş makinası denince akla ilk gelen araçlardan biri de forklift makinalarıdır. Halk arasında portif, forklif ve benzeri gibi telaffuz edilen forklift araçları sayesinde çok ağır yükler kolay ve güvenle taşınır. Forkliftler kendi içinde çeşitlere ayrılır; dış mekân forklift, iç mekân forklift. Bu ayrımın ana nedenlerinden biri kullanım alanıdır. Çalışma sahasının koşulları, forklift seçimini doğrudan etkiler. Örneğin açık alanda kullanılan forklift ile kapalı alanda kullanılan forklift arasında birtakım farklılıklar vardır. Çalışma sahası, forklift kullanımını doğrudan etkiler. Forkliftler dayanıklı, uzun ömürlü iş araçlarındandır. Verimli çalışırlar ancak verimine etki eden bazı detaylar vardır. Örneğin lastik seçiminin doğru olması, forkliftin performansına doğrudan etki edecektir.

 

Lastiklerin de bir kullanım ömrü vardır. Araç üzerinde kullanılmaya başlandıktan sonra ortalama 5 yıl ya da 50.000 km sonra ömrünü tamamlamış olabilir. Bununla birlikte lastikler az kullanılsa da bazı durumlarda yine lastik değişimi gerekebilir. Lastiğin sırtında ya da yanağında deformasyonlar varsa ya da çatlamalar mevcutsa vakit geçmeden lastik değişimi gerekebilir. Lastiklerin kullanım süresi, sürüş alışkanlıkları ve yol koşullarının yanı sıra mevsimsel ve iklim koşullarına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Bunu sürüş sırasında anlamak mümkündür. Lastiği ilk kullanmaya başladığınız zamanla şimdiki arasında sürüş kalitesi farkı varsa lastik değişim zamanı gelmiş demektir.

 


Forklift lastiklerini ne zaman değiştirmek gerekir?

 

Forklift lastikleri her ne kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olsa da belirli bir kullanım ömrüne sahiptir. Bir süre sonra değiştirmek gerekir. Kesin olarak bir zaman dilimi vermek doğru olmaz çünkü lastiklerin kullanım ömrü farklı olabilir. Ancak genel olarak baktığımızda lastik kalitesi, uygulama ve ortam koşulları, yüzey şartları, ortam sıcaklığı gibi etkenler lastiğin kullanım ömrünü belirler. Lastiklerin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini anlamanın birkaç yolu vardır. Bazı dolgu lastiklerde lastiğin yan tarafına bir işaret yerleştirilir. Bu işaret değiştirme zamanının geldiğini söyleyen bir güvenlik hattını simge eder. Lastik, güvenlik hattına gelmeden önce değiştirilmelidir. Lastik değişimine etki eden en önemli faktörlerden biri çalışma koşullarıdır. Zorlayıcı şartlar, lastikleri olumsuz etkiler. Yanı sıra dengeli yük taşıma da önemlidir. Yükün ciddi bir kısmı lastiklerin üzerindedir. Bu da forkliftin yapacağı her hamleyi önemli kılar. Forklift lastiğini düzenli olarak kontrol etmek gerekir. Zarar görmüş ya da aşınmış lastikler derhal değiştirilmelidir. Aşırı şişirilmiş lastikler de tehlike doğurur. Çünkü denge sorunlarının ortaya çıkmasına yol açar. Forklift lastiğinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve değişim zamanı geldiğinde değiştirilmesi yalnızca iş verimini sağlamakla kalmaz güvenlik anlamında da ciddi bir önlem niteliğinde olur. 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014